| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
Kirjaudu nimimerkilläsi:
Linkkejä:
 Vaikuttajan tietopankki
- HARE
Valtioneuvoston hankerekisteri
- Finlex.fi
Lait ja asetukset
|
 |
 |
 |
Sopivatko järjestöt ja media hallinnon kumppaneiksi osallistumiskanavilla? |
 |
 |
Ottaisitko kantaa valmisteltaviin asioihin järjestöjen ja median verkkofoorumeilla, jos saat varmuuden siitä, että keskustelulla on vaikutusta hallinnossa? Vai olisiko parempi, että julkishallinto pitää omat fooruminsa ja vaikuttamiskanavansa erillisinä? |
 |
 |
Kansalaisten ja hallinnon välinen vuorovaikutus päätöksenteossa on nykyään hajanaista. Sähköisen kuulemisen kehittämistyöryhmä esittää, että kehitetään ja toteutetaan kansalaisten kuulemiseen ja osallistumiseen liittyviä menetelmiä ja toimintatapoja yhteistyössä kansalaisjärjestöjen ja median kanssa. Kyseeseen tulisivat muun muassa osallistumispalvelujen suunnittelu ja yksittäisten kuulemisten tai osallistumistilanteiden järjestäminen.
Tietoverkossa on jo nyt runsaasti erilaisia osallistumisen ja vaikuttamisen tapoja. Tiedotusvälineiden verkkosivustoilla voi kommentoida uutisia, osallistua keskusteluihin, kerätä adresseja, äänestää yms. Suosituiksi ovat tulleet erilaiset yhteisölliset verkkopalvelut, joissa mukaan liittyneet koostavat yhdessä aineistoja, viestivät, tiedottavat, julkaisevat omia tekstejään, kuvia ja videoita. Ne eivät välttämättä tule hallinnon tietoon, jotta niitä voitaisiin hyödyntää valmistelussa.
Olisiko sinusta mahdollista, että julkishallinto ryhtyy tulevaisuudessa yhteistyössä kansalaisjärjestöjen ja tiedotusvälineiden kanssa järjestämään ajankohtaisista hankkeista keskusteluja, kyselyjä tai esimerkiksi ehdotusten muokkaamista?
-------
Tämä keskustelu liittyy sähköisen kuulemisen kehittämistyöryhmän ehdotuksiin. Lue lisää!
|
 |
 |
Hankkeesta vastaa: |
 |
neuvotteleva virkamies / konsultativ tjänsteman Sari Aalto-Matturi, oikeusministeriö / justitieministeriet, puhelin / telefon(09) 1606 7963, sähköposti / e-post: etunimi.sukunimi@om.fi |
| |
Keskusteluun johdattavat kysymykset:
| 1. | Minkälaisia etuja ja haittoja näet yhteistyössä? |
| 2. | Minkälaisia muotoja kumppanuuksille tulisi kehittää? Minkälaisia periaatteita tulisi noudattaa? |
| 3. | Kenen tulisi toimia käynnistäjänä ja vastuullisena tahona? |
|
|
 |
|
|
|
|
|
 |
|
|
|
|