Mitä tarkoitetaan rakenteellisella korruptiolla ja miten se vaikuttaa Suomessa

Puhekupla 51
Keskustelu
Keskustelu on päättynyt

Poliittiset vaikuttimet ja vaikuttajat ja heidän painostuksensa, kollegiaalinen painostus, toveripiirien ja yhteisöjen painostus saattavat luoda ulkopuolisia paineita viranomaisen päätöksentekoon. Näiden lisäksi, on tapauksia, joissa virkamiehet ovat syyllistyneet suoranaiseen lahjusten vastaanottoon ja jotkut ovat antaneet ymmärtää, että asia ei oikein etene ilman jonkinlaista ”vauhdittajaa”. Rahallisesta hyödystä ei aina ole kysymys. Vauhdittajaksi on kelvannut myös sopiva vastapalvelus, lounas ja alkoholi. Viimeksi mainittua tapaa nimitetään "piilokorruptioksi", koska todistusvoimaista jälkeä lahjonnasta ei jää.

Perustiedot

Päättynyt: 31.12.2017

Liitteet

Ei liitteitä
Ilmianna

Katso muut kommentit

Verkosta kerättyjä muutamia yleispoliittisiin päätöksiin, julkistalouden päätöksiin ja oikeudenpäätöksiin vinouttavasti vaikuttavia asioita ja verkostoja osa 3.

Käyttäjän profiilikuva

@Hannu_Kuukkanen
11. marraskuuta 2016 kello 10.15.05

Joku saattaa ihmetellä otsikkoani ”Nallen enkelit”?!
Tämän ”Nallen enkelit” artikkelin jatko-osa voisi; sukupuolijaon mukaan raportoituna, olla hyvin ”Nallen mörököllit”. Hyvä uutisia numero 23 esitteli heistä yhden tunnetuimmista. Vakuutusalaan ja rkp:een liittyvänä.
* * * *
Finanssialan keskusliiton toimitusjohtaja Piia-Noora Kauppi kuuluu siihen isoon joukkoon poliitikkoja, joka on todennäköisesti ostettu jo varhaisessa vaiheessa finanssialan vaikutuspiiriin… Eikä siinä mitään. Näinhän ammattilaisuuteen tähtäävässä urheilussakin toimitaan.
”Haluatko miljonääriksi?” – kysymys saattaa kuulostaa tässä yhteydessä kliseeltä. Vaan, jos sen esittää nuorelle lupaukselle Wahlroosin Björn? Ja täsmentää perään ”..siis euromiljonääriksi…”
Mikä parasta.
Tuolloin voimassa ollut laki ehdokkaan vaalirahoituksen ilmoittamisesta 414/2000 sallii edelleen:
* takautuvan vaalirahoittajien nimeämisen.
* ilman keinotekoisia eurorajoja.
* ilman sanktioita.
Nerokkaasti laadittu laki Finlexissä.
* * * *
Vieläkö muistatte, mitä tapahtui vaalirahoituksen avoimuuden suhteen eurovaaleissa vuonna 2009?
– Eurovaalit 2009 ja avaamattomat vaalirahoitusilmoitukset –
* * * *
Sitten huomioita Helsingin Sanomien 24.2.2013 juttuihin.
Toimittajana Anni Lassila
”EU eksyi ladulta”
Piia Noora Kauppi huomasi Brysselistä palattuaan, miten kuplassa EU:ssa eletään
”Mikä järki pankkiverossa oikein oli?”
Tänä keväänä Kauppi tekee uuden aluevaltauksen, kun metsäyhtiö UPM:n yhtiökokous valinnee hänet yhtiön hallitukseen. Valinnan takana on hallituksen puheenjohtaja Björn ”Nalle” Wahlroos, joka on myös Sammon ja Nordean ja hallitusten puheenjohtaja.
Eikö ole hankalaa olla näin selkeästi Wahlroosin tallissa, kun pitäisi edustaa koko alaa tasapuolisesti?
Kauppi ei näe ongelmaa: ”Totta kai hänellä on nimitysvaliokunnan puheenjohtajana ollut paljon valtaa tässä. Mutta ei hän ei valintaa ole yksin tehnyt ja FK:n hallitus on tämän hyväksynyt.”
Wahlroos on Kaupin mukaan jo pitkään ollut hänen läheinen keskustelukumppaninsa.
”Sekä poliitikkoaikanani, että nyt Nalle kuuluu niihin henkilöihin, joiden kanssa käyn säännöllisesti keskustelua ja erilaisia tausta-ajattelupalvereita. Minusta hän on ajatusten sparraajana yksinkertaisesti aivan korvaamaton Suomessa.
Kenenkään muun kanssa ei voi käydä sillä tasolla keskustelua kuin Nallen kanssa.”
Kauppi ei vaikuta olevan ainoastaan "enkeli" vaan jopa Nallen oikea käsi.
* * * *
Ihan hyvä kuulla tuntoja finanssialan ehdottomalta huipulta. Toivottavasti siellä aletaan olla jo valmiita avaamaan Suomen finanssialan lähihistoria?
Tästä linkistä (http://valtuustoaloite.blogspot.fi/2013/02/valtiopetoson-tosiasia-suomen.html) Erkki Ahon, 9.3.2013, julkaisemaan katsaukseen Suomen 1990-luvun pankkikriisistä.
Vaan voisiko EU:sta olla apua myös suomalaiselle vakuutusalalle?
Ensi alkuun lakisääteisesti vakuutettujen oikeusturvan ja ihmisoikeuksien toteutumisen kannalta.
* * * *
Jatkuu seuraavassa kommentissa...

Ilmianna |