Ei käyttöoikeutta.

Otetaan käyttöön normaaliaika!

Puhekupla 1204
Keskustelu
Keskustelu on päättynyt

Perustiedot

Päättynyt: 31.12.2018

Liitteet

Ei liitteitä
Ilmianna

Katso muut kommentit

Herätys ja järki käteen kansalaiset!

Käyttäjän profiilikuva

herättelijä
22. syyskuuta 2018 kello 10.38.48

Talviajan kannattajien perusteluna näyttää vahvasti olevan se, että se pitäisi valita, koska se on normaali ja luonnonmukainen aika. Koska silloin aurinko on kello 12 etelässä. Käsittämättömän moni tässäkin keskustelussa pokkana väittää, talviaika on luonnonmukainen aika.

Anteeksi mitä? Ai, että aika on luonnon keksimä juttu? Täytyy vaan rukoilla ja toivoa, ettei nämä jutut tartu päättäjien aivoihin.

No sen verran jeesaan, että aika on ihmisen keksimä käsite, ja täysin sovittu juttu, että noin kello 12 aurinko paistaa etelästä. Onko joku asiasta eri mieltä? Täysin turha vedota, että se on luonnonmukaista.

Nykyinen ihmisten elämänrytmi nyt on vaan sellainen, että se osuu aika huonosti kellonajan kanssa yhteen. Ihmiset menevät myöhään nukkumaan ja heräävät myöhään. Tästä johtuen hukataan suuri osa valosta nukkumiseen ja sitten kärvistellään pimeydessä hereillä ollessa. Pitäisi olla hereillä klo 4 - 20, jotta valosta voisi nauttia mahdollisimman paljon. Tästä syystä on ehdottomasti fiksumpaa hieman korjata tätä vääristymää, ja valita kesäaika! Tai voidaan valita myös talviaika, mutta ihmisten rytmiä pitäisi sitten siirtää aiemmaksi aikaistamalla työaikoja, kouluaikoja, kauppojen aukioloaikoja, tv-lähetyksiä jne. Helpommin tuo vaan onnistuisi valitsemalla kesäaika!

Ilmianna |