Behörighet saknas.
Behörighet saknas.
Behörighet saknas.
Behörighet saknas.

Luku 3: Yhteistyö

Pratbubbla 6
Diskussion | Sotkamon kunta / Varhaiskasvatus
Diskussionen har avslutats

3.3: Varhaiskasvatussuunnitelman perusteissa määritellään huoltajien kanssa tehtävää yhteistyötä sekä monialaista yhteistyötä, joka voidaan jakaa lapsen varhaiskasvatussuunnitelmaan liittyvään monialaiseen yhteistyöhön sosiaali- ja terveyspalveluiden toimijoiden kanssa sekä muuhun monialaiseen yhteistyöhön. (Yhteistyöstä liite)

Mitä muita yhteistyötahoja Sotkamon varhaiskasvatuksella voisi olla? Missä yhteistyömuodoissa on kehitettävää?

Basuppgifter

Avslutat: 1.5.2017

Bilagor

Gör en anmälan

Yhteistyyö Sotkamo-Seuran kanssa

Användarens profilbild

Kotiseutuseuralainen
24. april 2017 klockan 22.43.42

Päiväkotien lapset ja etenkin eskarilaiset voisivat vierailla Makasiinimuseolla. Kannattaa sisällyttää vuosisuunnitelmiin. . Sotkamo-Seura järjestää opastuksen ja pientä toimintaa museon sisällä. Tutustuminen entisajan elämään.

Gör en anmälan |

yhteistyö osioon heräsi ajatuksia

Användarens profilbild

Eskariope
25. april 2017 klockan 12.37.40

Olisiko tarpeellista lisätä tulkin avustuksella käytävään keskusteluun (Suomi2 kielenä)?
Vuorovaikutus osioon työntekijällä herkkyys huomata _ Vuorovaikutus vastuu on työntekijällä!
Kirjastossa on nimetty henkilö vaka:n yhteistyöhön Helena Voutilainen
Eri terapeutit: puhe- ja tt. perhetyö osallistuvat yhteistyöpalavereihin ja tehostetuntuen suunnitteluun.

Gör en anmälan |

yhteistyöstä

Användarens profilbild

minä
25. april 2017 klockan 12.40.21

Koulutulokkaiden tutustumispäivä toukokuussa

Gör en anmälan |

Honka

Användarens profilbild

Onka
25. april 2017 klockan 18.25.48

Hyvä asia, että on mainittu, että vanhempia kannustetaan tulemaan päiväkodin arkeen mukaan. Vasu-keskusteluja kotiympäristössä pitäisi "markkinoida" enemmänkin.

Gör en anmälan |

Lukiessa huomattua

Användarens profilbild

Myö
25. april 2017 klockan 18.29.50

Kaaviossa luvataan liikaa! Pitääkö meidän kutsua kaikkien seurakuntien edustajat ja tutustuttaa heidän toimintaansa!!
Vanhempien kohtaaminen osiossa pitää kyllä ensimmäisenä kysyä vanhemmilta mitä he haluavat yhteistyöltä!! Vanhempien verkostoituminen ei liene varhaiskasvatuksen päätehtävä vs. vanhempainneuvosto!!

Gör en anmälan |

yhteistyö seurakunnan kanssa osio

Användarens profilbild

kulkija
1. maj 2017 klockan 9.56.02

Hyvä, että yhteistyö seurakunnan kanssa on mukana. Hyvä, että on otettu kokonaisuutena esille hartaushetket, joulu-ja pääsiäisvaellus sekä kevätkirkot. Pitäisikö tässä näkyä myös eskareitten osalta seurakunnan tiloihin tutustuminen - kirkko ja siunauskappeli ovat tulleet tutuiksi kinkereitten ja pyhäinpäivän hartauden yhteydessä.
Kuuluuko tähän myös perhepäivähoitajien avoimet kerhot?

Gör en anmälan |