Kommentoi Lapin hyvinvointialueen vammaispalveluiden henkilökohtaisen avun palvelusetelisääntökirjaluonnosta viimeistään 3.12.2025
Basuppgifter
Avslutat: 3.12.2025
Kommentoi Lapin hyvinvointialueen vammaispalveluiden henkilökohtaisen avun palvelusetelisääntökirjaluonnosta viimeistään 3.12.2025
Tarkastelua vaativat kohdat
Sodankylä
28. november 2025 klockan 7.57.00
1. "Henkilökohtaiseen apuun voi osana palvelun kokonaisuutta kuulua sellaisia asiakkaan ohjauksessa avustajan toteuttamia itsehoitoa vastaavia toimenpiteitä, jotka liittyvät terveyden ylläpitoon sekä pitkäaikaisen sairauden ohjeiden mukaiseen hoitoon. Itsehoitoa vastaavat toimenpiteet (esimerkiksi lääkkeen antaminen, katetrointi, pienen haavan hoito, hengityslaitteen toiminnan varmistaminen) ovat sellaisia, jotka vammainen henkilö tekisi itse, jos toimintarajoite ei olisi esteenä. Hyvinvointialueen on järjestettävä vammaiselle henkilölle ja tarvittaessa avustajalle näiden itsehoitoa vastaavien toimenpiteiden edellyttämää ohjausta. Vastuu ohjauksen antamisesta on terveydenhuollolla, jolloin ohjausta antaa tehtävään soveltuva terveydenhuollon ammattihenkilö. Myös vammainen henkilö voi joissain tapauksissa antaa avustajalle toimenpiteiden edellyttämää ohjausta.
Mielestäni henkilökohtaiselta avustajalta, jolla ei ole hoitoalankoulutusta, ei voida vaatia hoidollisia toimenpiteitä. Kuka vastaa jos alalle kouluttamaton asentaa katetrin väärin tai ei osaa varmistaa esim hengityslaitteen toimintaa? Jos toimenpiteisiin ohjeistaminen jää vammaisen henkilön vastuulle, ja ohjeistus annetaan virheellisesti, kuka on vastuussa virhetilanteessa?
2. "Palveluntuottajan tulee pitää kirjaa asiakaskohtaisesti asiakkaan palvelun toteutumiseen liittyvistä tiedoista kuten avustajakäynnin ajankohta, kesto ja työntekijä sekä mahdolliset poikkeamat. Hyvinvointialueella on oikeus saada tarkistaa palvelun tuottamiseen liittyvät tiedot.
Miksi tarvitaan tuplakirjaus, kun samat tiedot kirjataan PSOP järjestelmään. Lapha pääsee tarkistamaan tiedot järjestelmästä. Mielestäni hallinnontyöt työllistävät nykyisin liikaa, ja on kuitenkin työaikaa jota mikään taho ei palveluntuottajalle korvaa. Erillisestä kirjauksesta PSOP järjestelmän lisäksi voisi luopua, koska on turhaa työtä sekä palveluntuottajalle, että Laphan työntekijöille kun samat tiedot pitää käsitellä moneen kertaan.
3. "· Matkakorvausta voi hakea enintään 50 kilometrin yhdensuuntaiselta matkalta. Mikäli matka on pidempi kuin 50 kilometriä, maksetaan matkakorvaus vain 50 kilometriin asti. "
Kohtuuttoman pieni korvaus Sodankylän kunnassa, jossa yhden asiakkaan luokse voi olla yli 100 km yhteen suuntaan matkaa. Tämä asettaa kauempana asuvat asiakkaat eriarvoiseen asemaan, koska matkakulujen huono korvattavuus voi olla palveluntuottajalle este ottaa asiakasta vastaan. Mielestäni korvaus pitäisi olla täysimääräinen ja myös matka-aika korvattavissa. Nykyään vaaditaan asiakkaita asumaan kotona mahdollisimman pitkään laitostumisen sijaan. Miten tämä on mahdollista, jos palveluiden kotiin saaminen tehdään palveluntuottajalle tappiolliseksi. Kaukana asuvien henkilöiden palveluiden saatavuus taattava paremmin. Matka-aika on työntekijälle palkallista aikaa, kun työpäivä alkaa toimipisteeltä, josta ajetaan asiakkaan luokse. Jos Lapha ei korvaa matka-aikaa, on tämä 100% tappiollista aikaa palveluntuottajalle.