Otetaan käyttöön normaaliaika!

Pratbubbla 1204
Diskussion
Diskussionen har avslutats

Basuppgifter

Avslutat: 31.12.2018

Bilagor

Inga bilagor
Gör en anmälan

Se övriga kommentarer

normaaliaika

Användarens profilbild

Kentsu2014
18. september 2018 klockan 10.17.06

normaaliaika eli talviaika on ihmisen sisäisen kellon mukainen aika,elikä se on paras valinta. Kesällä ei valoa tarvitse enempää koska sitä on muutenkin tarpeeksi

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Aamutähti
18. september 2018 klockan 10.35.53

Ehdottomasti normaaliaika. Se on meidän aikavyöhykkeemme aika. Kesällä on valoisaa ihan riittävästi.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Valoa rakastava
18. september 2018 klockan 11.02.01

KESÄAIKA mutta keväällä ja syksyllä sitä valoa tarvitaan lisää täällä pohjolassa!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Keku
18. september 2018 klockan 15.16.54

Talviaika eli normaaliaika koska talviaamut eivät ole niin pimeitä

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

uniongelmainen
18. september 2018 klockan 15.17.38

Todella sisäinen kelloni on säädetty talviaikaan, joten siinä tulisi pysyä.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Juuri näin talviaikaan kiitos!
18. september 2018 klockan 19.07.35

Johan se normaaliaika nimityskin kertoo kaiken.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Päivikki
18. september 2018 klockan 20.17.41

Ehdottomasti normaaliaika. Silloin, kun oli normaaliaika, selätin kevätväsymyksen lähtemällä metsälenkille puolineljän aikaan. Ei mikään voita sitä elämystä, joka syntyy, kun näkee auringonvalon siivilöityvän usvaisen hiirenkorvakoivikon lävitse ja aistii yöllisen metsän tuoksun sekä kuulee yölintujen viheltelyn. Kahdeksan kilometrin lenkillä ehti kasata tarpeeksi energiaa päivän töihin. Kesäaikaan siirtymisen jälkeen ei jaksanut nousta niin aikaisin, että olisi ehtinyt lenkille.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Päivikki
18. september 2018 klockan 20.21.37

Ehdottomasti normaaliaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Päivikki
18. september 2018 klockan 20.25.44

Ehdottomasti normaaliaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@tesifi
18. september 2018 klockan 20.57.10

Talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

SeHa
18. september 2018 klockan 21.23.26

Ehdottomasti talviaika!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Kk
19. september 2018 klockan 10.06.44

SeHa skrivet av:

Ehdottomasti talviaika!

Ehdottomasti norm aika, eli talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

anneli
19. september 2018 klockan 12.38.50

Ilman muuta normaaliaika. Miksi ihmeessä pitäisi mennä johonkin muuhun kuin normaaliaikaan. Sehän on normaalia !!!!!!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

M.
19. september 2018 klockan 16.18.34

Ehdottomasti talviaika ! Sopii ja on aina sopinut suomalaisille parhaiten!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@PekkaJuhani
19. september 2018 klockan 23.41.10

Tietenkin se normaaliaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Mikko
20. september 2018 klockan 10.21.33

Kaikkein oikein aika on se jolloin klo 12 on aurinko etelässä, eli talviaika!!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Työtätekevien puolesta
20. september 2018 klockan 15.11.40

Kevät- ja syksyaamuisin on töihinlähtö ollut yhtä tuskaa keväällä kylmän ja syksyllä myös pimeyden takia. Tämä ihmiskoe kannattaa lopetta vähin äänin ja kuitata menetykset terveydenhoidossa..

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

atte
20. september 2018 klockan 17.58.13

kannatan talvi aikaa

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Työläinen
20. september 2018 klockan 20.04.22

Ehdottomasti normaaliaika on paras. (Pysyvä talviaika).

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Aamu-uninen
20. september 2018 klockan 23.20.06

Talviaika on oikea valinta ja normaaliaika.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@KatjaK
21. september 2018 klockan 7.09.58

Samaa mieltä, pysytään talviajassa, se on ainoa oikea normaaliaika.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

anonyymi81916
21. september 2018 klockan 13.50.57

Normaaliaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Yökukkuja
21. september 2018 klockan 14.47.00

Ehdottomasti talviaika. Keväällä lisääntyvä valoisuus saa aamulla heräämään pirteämpänä, kesäaikaan siirryttäessä tämä hyöty otetaan pois. Lisäksi valoisampi ilta saa niin lapset kuin aikuisetkin valvomaan pidempään, jolloin yöuni automaattisesti lyhenee.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Rafu
22. september 2018 klockan 6.19.13

Kannatan myös vanhaa normaalia uutena normaalina eli talviaikaa. Kesäajan kannattajien perustelut ovat aika heppoisia. Tänään HS:n kolumnissa toimittaja kannatti kesäaikaa, koska juoksee iltaisin. Monina kuukausina iltaisin on joka tapauksessa pimeää, siinä ei tunnin siirtely paljon paina. Valoisampi aamu vaikuttaa ihmisen vireystilaan koko päiväksi. Uskon suomalaisten valitsevan talviajan ellei kesäaikojen kannattajien luomat väärät mielikuvat vaikuta.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

omilla aivoilla ajatteleva
22. september 2018 klockan 9.44.13

Mistä ihmeestä tulee käsitys että talviaika on oikea luonnollinen aika ihmiselle? Sehän on täysin riippuvainen siitä millaista aikataulua ihminen elää, mikä on töihinmeno aika jne? Onko luonto määrännyt että 8-16 on "oikea" aika olla töissä. Jos valitaan talviaika niin se käy kyllä, mutta haluan sitten että kaikkea aikaistetaan tunnilla. Työaikoja, kauppojen aukioloaikoja, TV-lähetysten aikoja jne.

Nukahtamisen / heräämisen vaikeus perusteluna myös varsin kyseenalainen. Suomessa päivän pituus vaihtelee niin paljon vuoden aikana, että on joka tapauksessa aikoja, jolloin illalla on todella valoisaa ja aikoja jolloin illalla on todella pimeää. Samoin aamulla. Se, että onko kesä- vai talviaika vaikuttaa tuohon asiaan syksyllä ja keväällä ehkä 2 kuukautta vuodessa. Sen sijaan se vaikuttaa n. 10 kuukauttaa vuodessa siihen, paljonko valosta ehtii nauttia vapaa-ajalla. Jos olisi talviaika, niin todella valoisia kesäkuukausia lukuunottamassa se rajoittaisi JOKA IKINEN PÄIVÄ sitä aikaa kun ehtii valosta nauttimaan / harrastamaan iltaisin.

Verhot on keksitty. Auttaa nukahtamista illalla jos on liian valoisaa.

Sarastusvalot on keksitty. Auttaa heräämistä aamulla jos muuten on liian pimeää.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Liru2018
22. september 2018 klockan 11.46.00

Normaaliaika eli talviaika on paras sisäiselle kellolle

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

aamutorkku
22. september 2018 klockan 12.40.27

Talviaika ehdottomasti. Aamut valoisampia. Ajattelen koululaisia, joille aamun varhaiset tunnit todella vaikeita ja monet joutuvat nykyisin lähtemään kouluun aikaisin linja-autolla, kun lähikoulut lopetetaan.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@Hannu4746
22. september 2018 klockan 12.42.28

Ei se ole oleellista, millä nimellä aikaa kutsutaan ei myöskään se, miten tarkasti sovellettu aika seuraa aurinkoaikaa. Oleellista on, miten hyvin sovellettu aika sopii ihmisten käytännön valveilla oloon. Emmehän me muissakaan asioissa tee ratkaisua asian tai esineen nimen perusteella, vaan ominaisuuksien perusteella. On selvää, että kesäaika sopii suurimman osan vuotta ihmisten valveillaoloaikaan parhaiten, joten se on parempi kuin talviaika. Kokonaisuuden kannalta paras vaihtoehto on kuitenkin nykyinen vaihtuva kesäaika, vaikka se edellyttääkin pienen toimenpiteen kahdesti vuodessa. Näin voidaan välttää pysyvän kesäajan ainoa huono puoli, joka on aamujen liiallinen hämäryys keskitalvella noin marraskuun alusta maaliskuun loppuun. Kesäajan paremmuus talviaikaan verrattuna on huhtikuun alun ja lokakuun lopun välisenä aikana kiistattoman selvä, koska pysyvä talviaika pimentää iltoja keväisin ja syksyisin tarpeettomasti ja merkittävästi rajoittaa ulkoilua ja vapaa-ajan toimintoja. Pysykäämme nykyisessä vaihtuvassa kesäajassa, koska se on valoisan ajan jakautumisen kannalta paras. Vaihtuvassa kesäajassa pysyminen on myös hyvä kompromissi pysyvän kesäajan ja pysyvän talviajan kannattajien välillä. Nykyinen käytäntö on erinomainen, joten ei kannata jatkaa kiistelyä pysyvän kesäajan ja talviajan välillä. Jos valitsemme pysyvän kesäajan, jää talviajan kannattajille "hampaan koloon". Jos taas pysyvä talviaika voittaa, vastaavasti kesäajan kannattajille jää "hampaan koloon". Pysykäämme nykykäytännössä ja unohtakaamme koko asia. Säästämme näin energiaa emmekä sorru hätiköityyn ratkaisuun, joka on tosiasiassa huononnus nykysysteemiin, valitsemme siten kumman tahansa. Talviaika on kuitenkin vaihtoehdoista huonoin ihan selkeästi.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Talvikki
22. september 2018 klockan 13.07.33

Normaaliaika eli talviaika paras.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Herätys aamulla klo 5.
22. september 2018 klockan 13.39.27

Talvikki skrivet av:

Normaaliaika eli talviaika paras.

Siirrytään normaaliaikaan.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Milla
23. september 2018 klockan 11.01.13

Normaaliaika eli talviaika on paras sisäiselle kellolle

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Valoa syksyn pmeisiin iltoihin
23. september 2018 klockan 15.38.31

Kesäaika ehdottomasti paras. Illalla valoisa aika lisääntyy tunnilla, juuri niinkuin pitääkin iltojen pimetessä. Nykysysteemi pimentää iltoja.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Aamutyöläinen
23. september 2018 klockan 18.47.06

Kesäaika on väkisin runnottu epänormaali ja epäinhimillinen keksintö. Kun joudun heräämään klo 5.45 vaikkapa syyskuussa, jokainen kroppani luu tietää, että oikea aika on vasta 4.45. Siis "talviaikaan" takaisin. Ne jotka haluavat kukkua kesäiltayöt, kukkukoot. Ei silloin valo vähällä lopu.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Valoa aamuihin!
23. september 2018 klockan 20.05.32

Normaaliaika paras aika, aamun valo antaa hyvän startin päivälle. Kyllä illalla silti kerkiää ulkoilemaan, ennenkin kerittiin.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Lissu
24. september 2018 klockan 17.12.20

Talviaika eli normaaliaika on paras. Ihmisten sisäinen kello on normaaliajassa.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Linssilude
24. september 2018 klockan 18.39.22

Talviajassa taapertelu voisi olla mukavampaa kuin kesäajassa kuljeskelu.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Talviaikaan
24. september 2018 klockan 19.10.01

Luonnonrytmi on ihmiselle paras. Valoa tarvitaan aamulla kun on aika herätä töihin, ilta taas menee hämyssä rentoutuen

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@ElluH
25. september 2018 klockan 7.44.29

Ilman muuta talviaika!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Aamuvirkku
25. september 2018 klockan 14.31.55

Ilman muuta talviaika, ikävä kyllä joutuu/saa mennä töihin aamulla kuudeksi. Olisi paljon kivempaa kun olisi aamu jo lämmennyt edes vähän.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@manza
25. september 2018 klockan 15.07.13

Normaaliaika (siis talviaika) on paras. Kesällä valoisaa riittää joka tapauksessa, loppusyksystä on kohtuullista, jos aamupäivälläkin on valoa. Vastaa myös parhaiten aurinkoaikaa.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

normi
1. oktober 2018 klockan 10.22.47

Talviaika on normaaliaika Suomessa suurimmalla osalla sisäisenkellon kanssa ja koululaisille paras.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Make
1. oktober 2018 klockan 14.40.54

Normaaliaikaan tietenkin

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Anne
1. oktober 2018 klockan 14.58.04

Normaali luonnonaikaa OK

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

finsk
1. oktober 2018 klockan 16.03.22

Normal tid den enda rätta då solen är i söder kl 12.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

uniherkkä
2. oktober 2018 klockan 16.21.28

Normaaliaika, sekä itseni ja läheisteni kannalta että työssäni kohtaamieni asiakkaiden kannalta, joilla aistitiedon käsittely ja -säätely on ongelmaista. Olen nähnyt miten pitkällistä hankaluutta arkeen ja jaksamiseen kellojen siirtely tuottaa. Myöskään koira ei ymmärrä kellon siirtelyä, ja herättää sisäisen kellon mukaan joka tapauksessa ( ja valvottaa kelloa siirtänyttä emäntää/isäntää).

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Teacher
3. oktober 2018 klockan 10.37.49

Kannatan talviaikaa, koska oppilaat ovat hyvin väsyneitä aamuisin.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Raila
3. oktober 2018 klockan 13.03.08


talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Virpi
3. oktober 2018 klockan 14.12.22

Kannatan normaali- eli nykyistä talviaikaa. Kuunnelkaamme unitutkijoita!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@syssi
4. oktober 2018 klockan 9.13.47

Samaa mieltä eli nykyinen talviaika. Äänestän sisäisen kellon puolesta. Jos pysyvä aika olisi kesäaika, tulisi talvista entistä pimeämpiä.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

le
5. oktober 2018 klockan 4.26.46

kannatan talviaikaa

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Raiski
5. oktober 2018 klockan 6.36.09

le skrivet av:

kannatan talviaikaa

Kannatan talviaikaa

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

minä82v
5. oktober 2018 klockan 14.11.13

Koska sisäinen kelloni on elämäni ensimmäisinä 47 vuosina mukautunut talvi- eli normaaliajan mukaan, niin näihin viimeisiin 37 vuosien kellonsiirtoihin en ole vieläkään tottunut. Erikoisesti kesäajan aikaiset herätykset sotkevat vuorokausirytmin.
Siinä perusteluni.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Johan
5. oktober 2018 klockan 17.50.28

Kannatin aikaisemmin talviaikaa, mutta koska en enää herää aamuisin neljältä kuten ennen, vaan kuudelta, olen siirtynyt kannattamaan kesäaikaa. Toivon että valoa on mahdollisimman hyvin käytössä hereilläoloaikanani ja siihen rytmiin 6:lta ylös ja 22 nukkumaan kesäaika sopii keskimäärin paremmin.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

THE-WRAITH
7. oktober 2018 klockan 6.03.59

Johan skrivet av:

Kannatin aikaisemmin talviaikaa, mutta koska en enää herää aamuisin neljältä kuten ennen, vaan kuudelta, olen siirtynyt kannattamaan kesäaikaa. Toivon että valoa on mahdollisimman hyvin käytössä hereilläoloaikanani ja siihen rytmiin 6:lta ylös ja 22 nukkumaan kesäaika sopii keskimäärin paremmin.

voi herran jumala soikoon kylläpä ihmiset on niin tyhmiä olisit pitänyt sen talviajan vain

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Talviaika käyttöön
7. oktober 2018 klockan 16.42.37

Onneksi saamme normaali, eli talviajan käyttöön pian. Jatkukoon se siitä saakka pysyvästi ja ilman turhia ajan siirrtelyjä Suomessa.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Meedmeeraa
7. oktober 2018 klockan 19.02.35

Aamutähti skrivet av:

Ehdottomasti normaaliaika. Se on meidän aikavyöhykkeemme aika. Kesällä on valoisaa ihan riittävästi.

Normaaliaika eli talviaika eli luonnon aika. Tämä on ehdottomasti paras aika. On virkistävää herätä valoisampiin aamuihin. On kivempi mennä kouluun tai töihin tai kodin arkiaskareihin.

Univaikeudet ovat huimaa vauhtia lisääntynyt. Ihminen tarvitsee lepoa ja unta jaksaakseen. Riittävä virkistävä uni takaa enemmän terveyttä, enemmän liikunnan halua, enemmän keskittymiskykyä, parempaa oppimiskykyä, parempaa syömisen hallintaa, vähemmän alakuloa.

Lasten ja nuorten nukkumaanmeno aikaistuu. On vähemmän halua iltaisin riekkua raitilla pimeän aikaan. Voisiko pimeillä illoilla olla merkitystä nuorisorikollisuuden (tai muun) vähenemiseksi? Ilta perheissä rauhoittuu, kun ilta hämärtyy ja pimeä tulee normaaliin aikaan. Luulisi myös, että baareissa notkuminenkin vähenisi jonkun verran (tietysti se tietäisi bisneksien vähenemistä).

Päätös on tehtävä ihmisten terveys edellä. Uni vaikuttaa kaikkeen käyttäytymiseen. Enempi pitää ajatella myös kansanterveydellisestä näkökulmasta. Lasten, nuorten ja kaikkien terveydestä. Uni on aa ja ooo.

Liikenneturvallisuus paranee ja työtapaturmat vähenevät, kun on saatu riittävästi unta. Väsynyt ihminen on riski liikenteessä ja työpaikoilla (esim.rakennustöissä). Eivät nämä selity valon määrällä

Ne joilla on harrastuksia, kyllä ehtivät jos niin haluavat. Ei harrastukset valosta ole kiinni, vaan levosta ja unesta. Liikaa annetaan valolle merkitystä liikkumisen lisäämiseksi. Kyllä ainoa tapa välttää väsymys, on riittävä ja säännöllinen uni ja sitä tietä liikunnan iloon.

Kun siirrytään mitä itse toivon normaaliin talviaikaan, niin joku voisi pitää tilastoja, miten sillä on vaikutusta em. seikkoihin.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Ritu
7. oktober 2018 klockan 22.19.53

Olen täysin samaa mieltä, talviaika voimaan.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Pauli
8. oktober 2018 klockan 17.14.17

Ritu skrivet av:

Olen täysin samaa mieltä, talviaika voimaan.

Talviaika nomaaliaika on paras. Toivoo Pauli Heikkinen.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Anja
8. oktober 2018 klockan 17.17.01

Talviaika on paras luonnollinen.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

meemi
9. oktober 2018 klockan 14.33.54

Ilman muuta normaali eli talviaika joka on kaksi tuntia edellä Geenwichin ajasta (eli 0 meridiaanin ja aikavyöhykerajasta)

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

jovain
9. oktober 2018 klockan 14.51.12

Normaali aika paras aika. Joka on kaksi tuntia edellä Greenwichin ajasta. ( eli nolla aikavyöhykerajasta)

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Neiti Aika
10. oktober 2018 klockan 17.22.17

Kyllä kesäaika antaa paljon enemmän nyky-yhteiskunnalle.
Eu komission suositus on pysyvä kesäaika ja sille löytyy useita syitä. Onpa kesäaika nytkin käytössä suurimman osan vuotta.

Mietin vain miten joku voi kärsiä kesäajasta? Kyseessä on vain yksi tunti elämästä. Miten sellainen ihminen ikinä vaihtaa työpaikkaa/työaikaa esim. siten, että työ alkaisi tunnin aikaisemmin? Silloinhan tilanne vastaisi juuri kesäajan "negatiivista vaikutusta".
Eihän tällainen ihminen pystyisi muuttamaan Itä-Suomesta Länsi-Suomeenkaan, kun sisäinen kello menis pahasti sekaisin..

Nyt ontuu pahasti tuo talviajan puolustelu. Ns. normaaliaika on ihmisen keksintö ja sopimus. Ei luonto katso kelloa. Kello voisi olla vaikka kuusi silloin kun aurinko on korkeimmillaan, ja se olisi se "normaaliaika".

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Light
11. oktober 2018 klockan 1.50.06

Check Ruotsi. Siellä tutkijat puoltavat pysyvää kesäaikaa terveydellisistä syistä.

https://topphalsa.se/vintertid-2016-allt-du-behover-veta-om-nar-och-varfor-vi-staller-tillbaka-klockan/

Forskare: Avskaffa vintertid – tidsomställningen påverkar oss negativt
Tidsomställningen till vintertid kan påverka många negativt – både fysiskt och psykiskt. Detta eftersom det är väldigt viktigt för vår mentala hälsa att vara ute i dagsljus. Dessutom upplever många att de inte har tid med att träna när mörkret faller på snabbare.
Dessutom finns det massor av forskning som visar att människor upplever sig friskare, lyckligare och piggare under sommartid.
I en artikel i British Medical Journal som SVT tagit del av skriver hälso- & klimatexperten Mayer Hillman vid University of Westminster att det därför skulle vara det allra bästa att helt avskaffa vintertid.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Turvaa
11. oktober 2018 klockan 1.51.59

Liikenneturvan tutkimusten mukaan kesäaika vähentää onnettomuuksia. Ihmishenkiä säästyy.

https://www.liikenneturva.fi/fi/liikennevilkku/blogi/valoa-iltaan-vai-aamuyohon-tuleva-aikavyohyke-vaikuttaa-myos

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

matkiskiss
11. oktober 2018 klockan 13.40.00

Yksinkertaista, rakas Watson. Oikea aika on olemassa, se ei ole mielipide kysymys. Oikea aika /tai siis aikavyöhyke) on se, jossa kello 12.00 sattuu mahdollisimman lähelle aurinkoaikaa klo. 12.00

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

alponaika
12. oktober 2018 klockan 5.21.59

talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Bassman
12. oktober 2018 klockan 8.29.39

Ehdottomasti normaali talviaika!

Silloin elämänrytmi pysyy tasapainossa!!!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Normaali Aika
12. oktober 2018 klockan 9.26.43

Aamut ovat valosampia.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Mörrimurri
12. oktober 2018 klockan 10.01.53

Talviaika on valon jakautumisen kannalta huonoin mahdollinen vaihtoehto. Talviaika on hyvä idea vain elettäessä maalla agraariyhteiskunnassa tai merellä purjehdittaessa avomerilegejä yötäpäivää - tuolloin on mielekkäintä noudattaa auringon rytmejä, mutta sähkövalon keksimisen myötä yhteiskunta on irtautunut jo ajat sitten auringon rytmeistä.

Nyky-yhteiskunnassa ihmiset pääsääntöisin ovat hereillä 7-23 aivan vuodenajasta riippumatta. Tällöin mielekkäintä olisi, jos puolenpäivän hetki olisi noin kello 15:00 eikä 12:00 kuten lehmänkellon ajassa elettäessä.

Ihmisten elämänrytmi on painottunut iltaan. Illalla valoa tarvitaan eniten. Kesäajan ansiosta syyskuu on käytännössä neljäs kesäkuukausi, ja tuolloin valoa riittää iltaisin ulkoaktiviteetteihin, kuten pihatöihin, kunnostustöihin, ulkoiluun, veneilyyn, mökkeilyyn, liikuntaan, ulkourheiluun ja luonnossa liikkumiseen.

Talviajassa elettäessä suuri osa vuorokauden valoisasta ajasta osuu aamulle ja aamuyölle, jolloin nukutaan. Tällöin valo menee hukkaan. Kun kellot ovat kesäajassa, tuo valoisa aika siirtyy iltaan, jolloin siitä on hyötyä. Liikenneturvallisuuden kannalta se on aivan olennainen asia - aamulla valosta ei ole hyötyä, kun ollaan pirteitä joka tapauksessa, mutta illalla oltaessa väsyneitä onnettomuusriskit kasvavat, ja vielä pahemmin ne kasvavat syksyllä ja talvella pimeän myötä.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Mörrimurri
12. oktober 2018 klockan 10.04.17

Espanja siirtyi poliittisista syistä pysyvään kesäaikaan 1938 ja siellä eletään yhä pysyvässä kesäajassa (UTC+1 normaaliajan UTC+0) sijaan. Espanjalaisilla ei ole ongelmia luonnollisten rytmien eikä sisäisen kellon kanssa, vaan he tykkäävät pysyvästä kesäajasta.

Reality check: sellaista käsitettä kuin "normaaliaika" ei ole olemassakaan. Kaikki kellojen asetukset ovat pelkkiä sopimuskysymyksiä. Siksi Suomelle pysyvä kesäaika on paras vaihtoehto valon jakautumisen kannalta.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

MerjaMartta
12. oktober 2018 klockan 14.18.29

Talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Talventyttö
12. oktober 2018 klockan 14.36.06

Normaaliin eli Talviaikaan vaan !

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

mirmusto
12. oktober 2018 klockan 18.28.14

normaali talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@ilkka_sarpola
12. oktober 2018 klockan 18.51.18

normaali talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Tyttö
12. oktober 2018 klockan 18.52.18

mirmusto skrivet av:

normaali talviaika

Ehdottomasti talviaika. Luonto ei tunne kesäaikaa vaan aurikonousee normaalisti.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

kiviukko
12. oktober 2018 klockan 19.04.38

talviaika ehdottomasti

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

UTC +1 tai UTC +2
12. oktober 2018 klockan 19.11.06

Osa Suomesta kuuluu aikavyöhyke UTC +1. Tämä olisi kaikista paras! Käy myös UTC +2 . Suurin osa Suomesta kuuluu UTC +2

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

smak
12. oktober 2018 klockan 19.26.05

talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

ARHE
12. oktober 2018 klockan 19.30.26

normaali talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

jakke
12. oktober 2018 klockan 19.30.48

talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Johan
12. oktober 2018 klockan 19.35.01

Normaali eli talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

ihminen
12. oktober 2018 klockan 19.47.54

talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

maallaasuva
12. oktober 2018 klockan 19.52.41

normiaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Pentti Pesonen
12. oktober 2018 klockan 20.21.22

Keku skrivet av:

Talviaika eli normaaliaika koska talviaamut eivät ole niin pimeitä

Talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Sinikka Pesonen
12. oktober 2018 klockan 20.22.44

Talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

käpälä
12. oktober 2018 klockan 20.27.02

mirmusto skrivet av:

normaali talviaika

normaali talviaika

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Tiikeri 74
12. oktober 2018 klockan 20.56.44

Olen samaa mieltä talviaika on paras

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Skorpioni
12. oktober 2018 klockan 22.20.16

Talviaika on paras!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Jousimies
12. oktober 2018 klockan 22.21.51

Olen samaa mieltä talviaika on paras!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

tikli
12. oktober 2018 klockan 22.31.36

Jousimies skrivet av:

Olen samaa mieltä talviaika on paras!

Kannatan talviaikaa

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

tikli
12. oktober 2018 klockan 22.32.14

kannatan talviaikaa

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Normaali
12. oktober 2018 klockan 22.41.17

Normaaliaika on parempi, kesäaika tietää pimeitä ja kylmiä aamuja. Kuinka suuri (tai pieni) osa suomalaisista todesti lähtee töiden (8-16)jälkeen ulkoilemaan kesälläkään, kun on aina valoisaa? Entä otetaanko muita työaikoja lainkaan huomioon? Ja koskisiko ajanvalinta vain eteläsuomalaisia, eikö pohjoisessa ole keskitalvella melko pimeää talvella vaikka miten kelloja väänneltäisiin?

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@normaali1200oikein
12. oktober 2018 klockan 22.41.26

Normaaliaika on Suomelle edullisin, sijaitsemmehan 30 asteen mukaisella aikavyöhykkeellä. Kyseessä on luonnollinen aikavyöhyke Suomelle. Keinotekoisilla muutoksilla ei ole koskaan saatu mitään etua aikaiseksi pitkällä aikavälillä mitattuna. Myöskin liikenneturvallisuuden kannalta normaaliaika pelastaa meidät monelta onnettomuudelta ja ihmishenkien menetyksiltä kun aamulla jäätiköillä on tunti enemmän aikaa sulaa kuin kesäajan mukaisessa kellonajassa.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

@leenukka36NELO
12. oktober 2018 klockan 22.56.26

Aamutähti skrivet av:

Ehdottomasti normaaliaika. Se on meidän aikavyöhykkeemme aika. Kesällä on valoisaa ihan riittävästi.

Normaali- eli niin sanottu talviaika pysyvään käyttöön. Jo terveydellisistäkin syistä!

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Minä
13. oktober 2018 klockan 8.58.38

Talventyttö skrivet av:

Normaaliin eli Talviaikaan vaan !

Tottakai normaali aika . Luonnon karja1kin on pois maanteiltä,

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Talviaika paras
22. oktober 2018 klockan 12.42.15

omilla aivoilla ajatteleva skrivet av:

Mistä ihmeestä tulee käsitys että talviaika on oikea luonnollinen aika ihmiselle? Sehän on täysin riippuvainen siitä millaista aikataulua ihminen elää, mikä on töihinmeno aika jne? Onko luonto määrännyt että 8-16 on "oikea" aika olla töissä. Jos valitaan talviaika niin se käy kyllä, mutta haluan sitten että kaikkea aikaistetaan tunnilla. Työaikoja, kauppojen aukioloaikoja, TV-lähetysten aikoja jne.

Nukahtamisen / heräämisen vaikeus perusteluna myös varsin kyseenalainen. Suomessa päivän pituus vaihtelee niin paljon vuoden aikana, että on joka tapauksessa aikoja, jolloin illalla on todella valoisaa ja aikoja jolloin illalla on todella pimeää. Samoin aamulla. Se, että onko kesä- vai talviaika vaikuttaa tuohon asiaan syksyllä ja keväällä ehkä 2 kuukautta vuodessa. Sen sijaan se vaikuttaa n. 10 kuukauttaa vuodessa siihen, paljonko valosta ehtii nauttia vapaa-ajalla. Jos olisi talviaika, niin todella valoisia kesäkuukausia lukuunottamassa se rajoittaisi JOKA IKINEN PÄIVÄ sitä aikaa kun ehtii valosta nauttimaan / harrastamaan iltaisin.

Verhot on keksitty. Auttaa nukahtamista illalla jos on liian valoisaa.

Sarastusvalot on keksitty. Auttaa heräämistä aamulla jos muuten on liian pimeää.

Talviajan suurin hyöty tulee esiin juuri keväisin ja syksyisin. Kesäajassa suurimman osaa vuodesta
aamut ovat pimeitä töihin mentäessä. Talviajassa taas suurin osa aamuista on valoisia. Valosta pystyy parhaiten nauttimaan pirteänä. Väsyneenä ollessa elämän ilot laimenevat huomattavasti.

Valoa tarvitaan nimen omaan aamulla aamuja piristämään. Pirteämpänä päivä lähtee hyvin käyntiin ja koko päivä on tällöin helposti parempi, eikä illan pimeys edes häiritse sitten yhtä paljon, kun on hyvin alkanut päivä takana. Ja Pirteämpänä jaksaa touhuta vapaajallakin enemmän, vaikka olisi pimeää.

Eikä se vapaajan valoisuus lisäänny niin merkittävästi vaikka olisikin kesäaika. Keväällä, kesällä ja syksyllä on joka tapauksessa illalla valoa vaikka olisi talviaika. Ja iltaisin on hyväksi kaikille mennä ajoissa nukkumaan, ja silloin ei pimeä todellakaan haittaa ja on hyvä rauhoittua ennen nukkumaan menoa jolloin ei myöskään haittaa vaikka olisi hämärää ja pimeää. Fiksut ihmiset menevät ajoissa nukkumaan eivätkä kaipaa valoa nukkumaan mennessä.

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Kesäaika
25. oktober 2018 klockan 15.34.34

Talviaika paras skrivet av:

Talviajan suurin hyöty tulee esiin juuri keväisin ja syksyisin. Kesäajassa suurimman osaa vuodesta
aamut ovat pimeitä töihin mentäessä. Talviajassa taas suurin osa aamuista on valoisia. Valosta pystyy parhaiten nauttimaan pirteänä. Väsyneenä ollessa elämän ilot laimenevat huomattavasti.

Valoa tarvitaan nimen omaan aamulla aamuja piristämään. Pirteämpänä päivä lähtee hyvin käyntiin ja koko päivä on tällöin helposti parempi, eikä illan pimeys edes häiritse sitten yhtä paljon, kun on hyvin alkanut päivä takana. Ja Pirteämpänä jaksaa touhuta vapaajallakin enemmän, vaikka olisi pimeää.

Eikä se vapaajan valoisuus lisäänny niin merkittävästi vaikka olisikin kesäaika. Keväällä, kesällä ja syksyllä on joka tapauksessa illalla valoa vaikka olisi talviaika. Ja iltaisin on hyväksi kaikille mennä ajoissa nukkumaan, ja silloin ei pimeä todellakaan haittaa ja on hyvä rauhoittua ennen nukkumaan menoa jolloin ei myöskään haittaa vaikka olisi hämärää ja pimeää. Fiksut ihmiset menevät ajoissa nukkumaan eivätkä kaipaa valoa nukkumaan mennessä.

Höpsis

Gör en anmälan |
Användarens profilbild

Talviaika ehdottomasti
25. oktober 2018 klockan 21.55.49

Talviaika ehdottomasti parempi terveyden kannalta.

Gör en anmälan |