Kommentoi ehdotusta perusmaksun käyttöön ottamisesta

Puhekupla 136
Keskustelu | Hämeenlinnan kaupunki / Viranomaispalvelut
Keskustelu on päättynyt

Perustiedot

Päättynyt: 31.8.2020

Liitteet

Ei liitteitä
Ilmianna

Katso muut kommentit

Kannatan

Käyttäjän profiilikuva

Ellu
14. kesäkuuta 2020 kello 16.10.23

Jätehuoltomaksua peritään jo muuallakin, esim. Loimihämeen jäte, maksetaan vuosittain 20 e vapaa-ajan mökillä. Kyllä omakotitalolaiset eniten tuottavat juuri tuota jätettä mikä viedään yleisiin pisteisiin. Miksi pitäisi olla ilmaista?
Taloyhtiössä on jo muovi, pahvi, metalli, bio, ne pitäisi vapauttaa, koska maksavat jo nyt siitä.

Ilmianna |
Käyttäjän profiilikuva

kiertotalous
15. kesäkuuta 2020 kello 16.32.44

Tarkoitatko yleisillä pisteillä Rinki-ekopisteitä? Jos tarkoitat, niin nehän eivät liity Kiertokapulaan oikeastaan mitenkään, vaan pisteillä kerätyt jätelajit menevät suoraan pakkauskierrätykseen Rinki Oy:n kustannuksella. Ero on siinä, että taloyhtiössä asuva voi kiikuttaa pahvinsa ja metallinsa jne tohveleissa jätekatokseen, kun omakotitalollinen tuo sen kauppareissun yhteydessä kierrätyspisteeseen. Taloyhtiössä maksetaan siis siitä palvelusta, että hyötyjätteen saa nopeasti ja pienellä vaivalla pois omista käsistä, ja siitä että se kiertää jäteyhtiön kuljettamana ja varastojen kautta Rinki Oy:lle.

En myöskään oikein ymmärrä ajatuksenjuoksuasi, että miten omakotitalollinen tuottaisi enemmän "juuri tuota jätettä joka viedään yleisiin pisteisiin". Olen kokeillut eri asumismuotoja, ja esim. tuotan kyllä ihan yhtä monta tyhjää maitopurkkia viikossa riippumatta siitä, asunko kerros- vai omakotitalossa. (Tunnustan nyt myös kauhean rikoksen: olen kerrostalossa asuessani joskus vienyt pakkausjätteitä ekopisteille, kun joku muu asukas aina onnistui raskaasti mokaamaan jätteiden lajittelun.) Sen sijaan kierrätyksen murheenkryyni eli biojätteen erilliskeräyksen vaikeus korostuu juuri taloyhtiöissä, koska omakotiasukkaat usein hyödyntävät mahdollisuuden omaan kompostoriin.

Ilmianna |