Ei käyttöoikeutta.

Avoin kommentointi

Puhekupla 32
Keskustelu | Espoon kaupunki
Keskustelu on päättynyt

Tervetuloa keskustelemaan suunnitelmaluonnoksen sisällöstä! Tähän keskusteluun voitte antaa palautetta, esittää kysymyksiä ja kommentteja maanantaihin 18.4.2022 asti.

Perustiedot

Päättynyt: 18.4.2022

Liitteet

Ei liitteitä
Ilmianna

Katso muut kommentit

Keski-Espoon luonnon- ja maisemanhoitosuunnitelman 2022-2032

Käyttäjän profiilikuva

Kauklahti-seura ry
18. huhtikuuta 2022 kello 16.57.39

Keski-Espoon luonnon- ja maisemanhoitosuunnitelman 2022-2032

Kauklahti-seura haluaa edelleen kiinnittää huomiota Suur-Kauklahdessa sijaitsevien luonnonsuojelualueiden hoitoon, aluetta halkovan Kuninkaantien (RKY-kohde) ja sitä paikoin vierustavien arvopuiden hoitoon, Näkinmetsän suojeltaviin eläinlajeihin (Palolammn ympäroistö), Keskuspuiston liittymiseen Vanttilan niittyalueeseen, sekä yleisesti tärkjeään viheryhteyden säilyttämiseen maakuntakaavan mukaisesti.

Erittäin tärkeänä pidetään Espoon rantaraitin jatkamista Kauklahteen Espoonlahden pohjukkaan saakka!

Myös Meidän Puisto-konseptilla voisi tuoda lisää puistoalueita Suur-Kauklahteen.

Ilmianna |
Käyttäjän profiilikuva

@TeroAlataloEspoo
25. huhtikuuta 2022 kello 9.54.17

Suunnitelmassa on huomioitu luonnonsuojelualueiden läheisyys niiden lähimetsien ja niittyjen hoidossa sekä kulttuuri- ja perinneympäristöjen säilyttäminen ja ominaispiirteiden vaikutukset suunnitelman toteuttamiseen.

Ilmianna |